slogan
Jesteś tatą? Przeczytaj!

Coraz więcej mówi się o organizacjach pozarządowych wspierających rodzinę. Do niedawna prym wiodły jednostki dla matek z dziećmi, obecnie coraz wyraźniej słychać głos organizacji działających na rzecz ojcostwa. Oferują pomoc nie tylko w przypadku rozwodu, ich działania dotyczą również aktywizacji ojców, czyli wsparcia w świadomym wychowaniu dziecka.

Jedną z takich fundacji jest Strefa Ojca zajmującą się promowaniem racjonalnego ojcostwa. Motto tej organizacji brzmi Jeden mądry ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli. To jedno zdanie mówi wszystko o celach i przedsięwzięciach Fundacji. Szczególnie ciekawym pomysłem wydają się spotkania angażujące zarówno ojców, jak i ich dzieci. Wiele z nich odbywa się w niekonwencjonalnych miejscach, jak na przykład Centrum Wspinaczkowe. Dodatkowym atutem organizacji jest strona internetowa promująca ciekawe książki, filmy, a także aplikacje mobilne dla dzieci, przy których tatusiowe mogą ze swoimi pociechami pożytecznie spędzać czas.

Ciekawym przedsięwzięciem jest także Stołeczny Klub Aktywnych Tatów przy Fundacji Rozwód? Poczekaj! Akcja ta dedykowana jest tatom i prowadzona przez tatów. W ramach regularnych spotkań Męskie rozmowy, panowie mogą podzielić się swoimi problemami, spostrzeżeniami, czy obawami dotyczącymi ojcostwa. Fundacja prowadzi także warsztaty ze specjalistami (seksuologia, uzależnienia, profilaktyka zdrowia itp.) oraz sobotnie spotkania rodzinne – pikniki, wycieczki, zajęcia sportowe.

Prężnie działają również organizacje, których zadaniem jest walka o prawa ojca do uczestniczenia w wychowaniu swoich dzieci po rozwodzie. Najlepszym przykładem może być powstałe w 2011 roku stowarzyszenie no co ty Tato. Mężczyźni wspierają się dzieląc doświadczeniem, rozmową, a także budując społeczną świadomość na temat problemu. Inicjują rozmowy medialne, spotkania w szerszym gronie. Pokazują niedoskonałość systemu, który dyskryminuje ich, jako rodziców.

Basia Paciulewicz

baner02.jpg