slogan
Najlepsze ksiażki dla dzieci i młodzieży

Statystyki są przerażające. Co siódmy obywatel Unii Europejskiej słabo pisze i czyta. Statystyczny Polak sięga po jedną książkę w roku. Walka z wtórnym analfabetyzmem społeczeństwa jest konieczna - zapewnia Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom i zachęca do lektury. Podpowiadają także Złotą Listę książek dla dzieci, młodzieży, rodziców.

W swoich projektach fundacja zwraca się do nauczycieli i rodziców, nie zapominając także o grupach wykluczonych z uczestniczenia w kulturze – matkach odbywających kary w więzieniu, seniorach i dzieciach z domów dziecka. Udostępnia na stronie fragmenty audiobooków czytanych przez znanych i lubianych artystów. Publikuje także poradniki dla rodziców oraz listy lektur polecanych dla poszczególnych grup wiekowych (tu znajdziesz podpowiedzi najlepszych ksiażek dla dzieci). Fundacja organizuje Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, prowadzi kursy w Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania, a takze prowadzi kluby rodzin czytających. Flagową akcją fundacji jest jednak kampania ze znanym wszystkim hasłem „cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której ogłaszany jest Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Fundacja została założona w 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która do dziś sprawuje funkcję jej prezesa. Ambasadorami Fundacji są Joanna Brodzik, Teresa Lipowska, Dorota Zawadzka, Artur Barciś, Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś. Działaniom Fundacji patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ramach programu RodzinneCzytanie.pl fundacja zachęca do tworzenia w bibliotekach, przedszkolach, szkołach, innych placówkach oraz w domach z gronem znajomych Klubów Czytających Rodzin i regularnych spotkań, wspólnego czytania i rozmów o książkach.

Fundacja zachęca do współpracy osoby zainteresowane popularyzacją czytelnictwa wśród dzieci. W ramach wolontariatu mogą one zostać liderami lub koordynatorami kampanii „cała Polska czyta dzieciom”. Liderzy działają w danej placówce/ instytucji, organizują kampanię czytania dzieciom i wdrażają programy edukacyjne. Koordynatorzy nadzorują pracę liderów, działają w lokalnych społecznościach, wsiach, miastach, gminach, powiatach i województwach, promując czytanie dzieciom, inicjując i organizując akcje i imprezy czytelnicze, wdrażając programy edukacyjne.

Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego, można ją wspierać przekazując na jej rzecz 1% podatku.

 

Ewa Chodkiewicz

baner02.jpg