slogan
Więcej plastiku niż ryb

Jeśli nie zmienimy naszych zachowań, w 2050 roku w morzach będzie więcej plastiku niż ryb - alarmuje Fundacja Mare działająca na rzecz ochrony ekosystemów morskich. Produkujemy ogromne ilości odpadów, część z nich trafia do wód i pozostaje tam setki lat.

Fundacja Mare powstała w 2015 roku. Stworzona została przez wybitnych specjalistów z zakresu ochrony mórz i oceanów. Działa na rzecz zrównoważonego rybołówstwa i ograniczenia ilości odpadów w morzach i oceanach. Eksperci Fundacji aktywnie monitorują działania prowadzone przez administrację, czuwają nad skutecznym wdrażaniem prawa. Dążą do skutecznego wdrożenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej. Współpracują także z instytucjami naukowymi i rybakami w celu wypracowania nowych metod połowów, przy wykorzystaniu których w sieci nie będą łapały się przypadkowo ptaki. Prowadzi akcje edukacyjne, zachęca Polaków do wybierania produktów rybnych i owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów.

Jednym z tematów, którymi zajmuje się fundacja są sieci widma. To brzmi jak tytuł horroru. A w morskiej głębinie często rozgrywają się przerażające sceny. Widmami nazywane są sieci porzucone przez kutry rybackie. Zaśmiecają akweny i dodatkowo wciąż łowią, zmniejszając populacje ryb, a także ptaków i ssaków morskich. Śmiertelną pułapką dla nich być mogą także foliowe torebki czy plastikowe zgrzewki do pakowania puszek.

 

Ewa Chodkiewicz

baner02.jpg