slogan
Pozarządowa Szwecja na wakacje

Turniej rycerski z muzyką dawną, górski maraton z widokiem na fieldy, kino dla seniorów. Szwedzkie organizacje pozarządowe nie idą w wakacje na urlop. Odpoczywają razem ze swoimi odbiorcami.

Jednym słowem, jeśli będziecie gościć w Göteborgu od 26 czerwca do 2 lipca w 2017 roku, to ASSITEJ Sweden - Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży - zaprasza na festiwal Interplay. Podczas tej imprezy młodzi dramaturdzy, pod okiem doświadczonych opiekunów, wezmą udział w warsztatach z pisania, seminariach oraz spektaklach. Intencją organizatorów jest odnalezienie przez uczestników własnego stylu pisania, nawiązania nowych międzykulturowych kontaktów i czerpania inspiracji z tej wymiany. ASSITEJ jest platformą dla wszystkich, którzy pracują lub mają kontakt ze sztuką sceniczną dzieci i młodzieży, szczegóły na www.assitej.se.

Gdybyście jednak, chcieli przenieść się w czasie, to Fundacja Medeltidseckan på Gotland zaprasza na Tydzień średniowieczny na Gotlandii od 6 do 13 sierpnia w 2017 roku organizowany na największej szwedzkiej wyspie. Na odwiedzających czeka niemal 500 atrakcji, takich jak: turniej rycerski, koncerty muzyki kościelnej, występy teatru ulicznego, dzień targowy oraz zmagania bardów w opowiadaniu sag. Impreza odbywać się będzie w mieście Visby oraz na obszarach wiejskich Gotlandii. Bilety na wybrane wydarzenia, można zakupić na stronie internetowej festiwalu www.medeltidsveckan.se.

W Polsce organizowany jest, na trudnych bieszczadzkich trasach, Bieg Rzeźnika. Bliźniacza impreza odbywa się w Szwecji, a pomysłodawcą jest Svenska Turistföreningen - Szwedzki Związek Turystyczny i nosi nazwę Bergsmaraton. W przyszłym roku, w dniach od 23 do 24 czerwca, można zmierzyć swoje siły w górskim maratonie, w Górach Skandynawskich na trasie dookoła szczytu Kebnekaise. Dystans maratonu to 43 kilometry, start i meta to siedziba Svenska Turistföreningen, uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat i przed startem należy złożyć oświadczenie dotyczące ponoszonego ryzyka. Maraton łączy w sobie, charakterystyczną trudność biegów górskich z zapierającymi dech w piersi widokami szwedzkich fieldów, zatem satysfakcja gwarantowana. Svenska Turistföreningen zachęca do wszelakich przygód na łonie natury, promuje zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczną w każdym wieku, szczegóły na www.svenskaturistforeningen.se.

Uniwersytet Seniora w Norrköping jest odpowiednikiem polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Co roku organizuje imprezę Seniorbio - Kino Seniorów, czyli wakacyjne kino dla aktywnych członków uniwersytetu, posiadających kartę abonamentową. Sala kinowa jest specjalnie dostosowana do potrzeb osób starszych, posiada większe odstępy między fotelami oraz ma udogodnienia, dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aktualny repertuar znajduje się na stronie www.senunkpg.se.

 

Monika Apanowicz

Luiza Makowska

baner02.jpg