slogan
Muzyka średniowieczna powraca

Chcesz posłuchać średniowiecznej muzyki dworskiej? Grupa niezwykłych muzyków zrzeszonych w oryginalnej fundacji pozarządowej, może spełnić twoje marzenie.

Muzyka dawna nie jest w Polsce popularna, uchodzi wręcz za mało różnorodną, nudną. Okazuje się jednak, że w naszym kraju nie brakuje wcale zainteresowanych tą dziedziną. Krakowska fundacja „Pianoforte” ma na celu ogólne propagowanie muzyki z naciskiem na nieznane szerszej publiczności utwory dawne ze szczególnym uwzględnieniem wykonawstwa historycznego. Obejmuje ono odtwarzanie melodii na oryginalnych instrumentach, które już dawno wyszły z powszechnego użycia. Na przykład wiolonczela barokowa, klawesyn czy fortepian historyczny. Wszystkie wymienione instrumenty cieszyły się na dworach polskich wielkim uznaniem i dzięki fundacji „Pianoforte” powracają do łask.

Oprócz kształcenia muzyków i odtwarzania utworów dawnych, fundacja zajmuje się również szeroko zakrojoną działalnością naukową. Obok organizacji licznych koncertów, udziału w sympozjach, prowadzeniu nagrań fonograficznych i filmów, bada muzykę. Muzykologia - jest to humanistyczna nauka badająca muzykę we wszystkich dostępnych obszarach. Jako osobna dyscyplina rozwinęła się pod koniec XIX wieku i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obejmuje instrumentoznawstwo, historię muzyki, akustykę a nawet – oddziaływanie psychologiczne na człowieka.

Wśród podopiecznych „Pianoforte” znajdziemy wybitnych muzyków. Pod opieką organizacji znajduje się miedzy innymi zespół Floripari wykonujący muzykę renesansu i baroku. Również zespół muzyki dawnej Antica Cucina zainteresowany jest wykonywaniem utworów z końca XVI wieku. Oprócz zespołów w swoich szeregach fundacja ma również zdolne solistki: Joannę Owczarek, Marię Misiarz i Monikę Foryś.

Fundacja planuje wydanie albumu Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI „Muzyczne Pocztówki z Dawnej Polski”. Będzie to już druga część albumu nosząca nazwę Cracovia Mundi. Na płycie znajdą się utwory zaczerpnięte z historii Krakowa, miasta wielce bogatego w zapisy utworów muzycznych. Zainteresowanie fundacji koncentruje się wokół dzieł z XV-XVII wieku.

Podopiecznych „Pianoforte” można posłuchać nie tylko za pośrednictwem odtwarzaczy muzycznych. Istnieje bowiem możliwość zamówienia koncertu na życzenie. Tą oryginalną atrakcją można uświetnić właściwie każdą okazję. Wystarczy skontaktować się z muzykami za pośrednictwem strony internetowej organizacji.

Izabela Szczerbińska

baner02.jpg