slogan
Zatrzymać przemoc wobec kobiet

Nazywam się Miliard, Marsz Godności, Protest Kobiet – czy wiesz, co łączy te inicjatywy? Femionteka – Fundacja z Warszawy walcząca od 15 lat z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet.

Mottem Fundacji Feminoteka jest słynne zdanie filozofki Simone de Beauvoir: Nikt nie rodzi się kobietą, tylko się nią staje, co oznacza, że wszelkie stereotypy, przemoc wobec kobiet są kwestią kultury oraz edukacji społeczeństwa. Dlatego też organizacja skupia się szeroko rozumianych działaniach oświatowych. Prowadzi wydawnictwo Feminoteki, dzięki któremu mamy między innymi dostęp do legendarnej już książki Teoria King Konga francuskiej autorki Virginie Despentes, która w rodzimym kraju została uznana za genialny manifest współczesnego feminizmu.

Fundacja organizuje także różnego rodzaju szkolenia. Na przykład dla urzędnikowi z zakresu równouprawnienia na rynku pracy, czy dla kobiet z samoobrony metodą WenDo. Lokal Feminoteki przy Mokotowskiej 29 a, wpisał się już mocno na społeczno - kulturalną mapę stolicy, będąc nie tylko miejscem działań Fundacji, ale też zaprzyjaźnionych organizacji. To tu odbywały się wykłady Akademii Feministycznej i Akademii Praw Kobiet. Przez ostatnie 4 lata zorganizowano tu 120 wykładów i 15 wystaw. Obok działań w stolicy, fundacja prowadzi swoje akcje w małych miejscowościach, gdzie świadomość na temat przemocy i dyskryminacji jest mniejsza niż w dużych miastach. Przykładem jest projekt, realizowany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla Winny jest sprawca. Stereotypy płciowe, jako źródło przemocy.

Pośród szerokiego wachlarza działań szczególnie ważny jest Telefon Interwencyjny dla Kobiet Doświadczających Przemocy, czyli infolinia pomagająca niezależnie od wieku, orientacji seksualnej czy rodzaju doświadczanej przemocy. Przy telefonach dyżurują ekspertki przygotowane do udzielenia tego rodzaju wsparcia. Fundacja współorganizuje też na terenie Polski coroczną międzynarodową akcję Nazywam się Miliard ( One Billion Rising), podczas której kobiety na całym świecie tańczą, jednocząc się w proteście przeciwko przemocy.

Jako księgarnia Feminoteka oferuje tematyczny wybór wydawnictw (od naukowych po poezję czy komiksy) o zagadnieniach równościowych, antyprzemocowych i kobiecych. Fundacja sama publikuje również wiele materiałów raportujących oraz edukacyjnych (dostępnych do pobrania na stronie). Jest też niezwykle ważnym medium w środowiskach kobiecych, informującym bardzo prężnie o inicjatywach i zdarzeniach na skalę zarówno lokalną , jak i globalną. Od lat jest wyrazistym i rozpoznawalnym feministycznym głosem w debacie publicznej.

 

Milena Molenda
 

baner02.jpg