slogan
Futbol może być lekiem

Fundacja Obudź Nadzieje założona przez trenera Lechii Gdańsk wykorzystuje piłkę nożną do walki z chorobami, nierównościami społecznymi i samotnością. Ta gra trwa już osiem lat.

Krzysztof Brede założył fundację Obudź Nadzieję w Gdańsku 2008 roku. Jednym z jej pierwszych działań było przygotowanie dzieci z Gdańskiego Domu Dziecka do udziału w Mistrzostwach Polski Domów Dziecka w piłce nożnej „Nadzieja Na Euro". Trenerem drużyny został Jan Ptach i pod jego przywództwem zespół zdobył w tym roku Puchar Drużyny Fair Play.

Utworzona w 2014 roku Liga Obudź Nadzieję przyniosła fundacji dużą popularność. Jest to największa Liga Futsalu w Gdańsku, w której mogą brać udział zarówno amatorzy jak i zawodnicy z klubów piłkarskich. Drużyny rozgrywają między sobą mecze i walczą o tytuł najlepszego zespołu sezonu oraz puchar Drużyny Fair Play.

W 2010 roku wystartował ogólnopolski projekt Kibice Razem. Jego realizatorem w Gdańsku została fundacja Obudź Nadzieje wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców Lechii Gdańsk Lwy Północy. W ramach projektu organizowano dzielnicowe festyny sportowe połączone z turniejami piłki nożnej. Na uczestników czekały atrakcje, takie jak: spotkanie z piłkarzami biało-zielonych, żużlowcami GKS Wybrzeże oraz warsztaty pozytywnego kibicowania.

Członkowie fundacji chcąc zarazić dzieci miłością do futbolu, organizują dla nich obozy sportowe. Podczas wakacji, w Kościerzynie, wychowankowie fundacji uczyli się jazdy na quadach, gry w szermierkę i piłkę nożną. Wolny czas umilił im pobyt w Aqua parku oraz gra w paintball. Dzięki sportowym wyjazdom dzieci mogły rozwijać swoje pasje, czerpać radość z uprawiania sportu oraz rozwijać sprawność ruchową.

Dla osób opuszczających dom opieki czy rodzinę zastępczą fundacja przygotowała dodatkową formę wsparcia w postaci Mieszkania Chronionego. Jest to miejsce czasowego pobytu dla tych, którzy pragną dokończyć szkołę albo dalej rozwijać się zawodowo. Wsparcia wychowankom na drodze do uzyskania samodzielności dostarczają: psycholog, doradca zawodowy i terapeuta.

 

Karolina Hecold

baner02.jpg