slogan
Jak żyć EKO? WWF podpowiada

World Wide Fund for Nature (w skrócie WWF), czyli Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody to organizacja pozarządowa założona w Szwajcarii w 1961 roku. Lokalne punkty WWF pojawiły się w następnych latach w wielu miastach na świecie. Od 17 lat działają także w Polsce.

Pierwsza placówka WWF w Polsce powstała w 2000 roku w Warszawie. Od tamtej pory organizacja angażowała się w ocalenie wielu rzek i terenów leśnych, a także gatunków zwierząt (rysi, wilków, niedźwiedzi, fok szarych i morświnów). Do akcji WWF przyłączają się często znane postaci polskiej kultury, m. i. Kayah, Krzysztof Hołowczyc, Dorota Wellman czy Marcin Dorociński występujący w ostatnim spocie dotyczącym ochrony wilków w Polsce.

Na stronie wwf.pl oraz fanpagu WWF Polska znajdziemy sporo materiałów informacyjnych dotyczących metod ochrony środowiska oraz aktualnych akcji, do których możemy się przyłączyć podpisując się pod petycją, dzieląc się nią ze znajomymi lub wpłacając daną kwotę. Organizacja wydała też darmową aplikację z poradnikami, która w przystępny sposób tłumaczy jak przez wprowadzenie drobnych zmian w codziennym życiu, możemy dbać o nasze zdrowie i środowisko.

Poradnik składa się z trzech kategorii – w części Eko Zakupy dowiemy się np. jakie certyfikaty musi posiadać dobrej jakości produkt, jak wybierać najbardziej wartościowe ryby i w jakim sezonie najlepiej kupować owoce i warzywa, aby nasz zakup był odpowiedzialny i wyszedł nam na zdrowie. Sekcja Eko Dom dostarcza nam garści wskazówek dotyczących codziennych wyborów żywieniowych, prawidłowego segregacji pustych opakowań z papieru i plastiku oraz ekonomicznego korzystania z wody i prądu w naszym gospodarstwie domowym. Trzecią kategorią są Eko Podróże - poznamy w niej tajniki przygotowania samochodu do oszczędnej jazdy oraz ekologicznego podróżowania po wybranym kontynencie. Dodatkowo przez aplikację możesz podzielić się mailowo każdą poradą ze znajomymi oraz bezpośrednio wesprzeć organizację WWF.

Na całym świecie w szeregach WWF zatrudnionych jest około 4500 osób. Źródłem finansowania działań fundacji są zbiórki pieniędzy, kwoty otrzymane od prywatnych darczyńców, dotacje państwowe oraz przychody uzyskane z inwestycji kapitału. WWF otrzymuje także wsparcie od wielu sponsorów i instytucji publicznych. W charakterystycznym logo znajduje się czarno-biała panda zaprojektowana przez wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, sir Petera Scotta. Z inicjatywą stworzenia organizacji dbającej o ochronę przyrody wyszedł ówczesny dyrektor generalny UNESCO, sir Julian Huxley po podróży do Afryki, gdzie uderzyła go wyniszczenia środowiska naturalnego i zagrożenia wyginięciem gatunków na tym kontynencie.

Fundacja zbiera i rozpowszechnia informacje o środkach zapobiegania dalszej degradacji Ziemi oraz o zagrożeniach wynikających z jej eksploatacji (takich jak chociażby postępująca zmiana klimatu). WWF zajmuje się także badaniami oraz wszelkimi działaniami mającymi za cel ocalenie najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Bierze udział chociażby w akcjach na rzecz ocalenia lasów tropikalnych w Amazonii i słoni afrykańskich.

Aleksandra Wajgert

baner02.jpg