slogan
Święty Mikołaj jest maratończykiem?

Czy znany wszystkim starszy pan z białą brodą biega w maratonach? Okazuje się, że tak. Zakłada mikołajkową czapkę i pokonuje trasę liczącą 21 kilometrów, spełniając marzenia dzieci z domów dziecka.

W Mikołajki w Toruniu organizowany jest Festiwal Biegów Świętych Mikołajów. Półmaraton Świętych Mikołajów odbywa się w ramach akcji charytatywnej Biegacze dzieciom. Najmłodsi piszą do Świętych Mikołajów listy, a uczestnicy biegu obdarowują podopiecznych domów dziecka wymarzonymi prezentami oraz śpiewają dla nich kolędy. Do dziecięcych marzeń w tym roku należały: klocki, buty, rolki. Placówki opiekuńczo-wychowawcze w Toruniu również dostały prezenty: czajniki, garnki, suszarki.

Podczas festiwalu odbywają się trzy biegi na różnych dystansach. Pierwszym jest Bieg Mikołajka dla dzieci, w którym startują najmłodsi uczestnicy. Następnie 10 km świętych Mikołajów oraz Półmaraton Świętych Mikołajów. Jego trasa wynosi 21 km. W półmaratonie może wziąć udział każdy, niezależnie od tego czy biega zawodowo czy też nie.

Każdy uczestnik staje się podczas biegu Świętym Mikołajem. Zawodnicy ubrani są w mikołajkowe koszulki i czapki. Nie brakuje również chętnych przebranych za elfy, bałwany i inne postaci z krainy Świętego Mikołaja. Dzieciaki na całej trasie dopingują i wspierają zawodników. Najlepsza trójka zostaje ukoronowana przez podopiecznych domu dziecka medalami w kształcie świątecznego dzwonka.

W tym roku podczas festiwalu nie brakowało dodatkowych atrakcji. Profesjonalną rozgrzewką świętych Mikołajów w rytmie muzyki klubowej zajęli się tancerze z grupy Urban Dance School. Specjalnie dla dzieci iluzjonista Mariusz Czajka przygotował mikołajkowy pokaz iluzji.

Półmaraton św. Mikołajów w Toruniu jest największym wydarzeniem biegowym dla Świętych Mikołajów na świecie. Zdobył tytuł Biegowego Wydarzenia Roku.

Karolina Hecold

Fot. Tytus Żmijewski (mat. organizatora)

baner02.jpg