slogan
Seniorzy siadają przy komputerach

Internet to nie tylko narzędzie dla młodych, ale jak podają badania, ponad połowa polskich emerytów nie korzysta z niego. Organizacje pozarządowe wychodzą naprzeciw seniorom i pomagają odnaleźć się w nowych technologiach.

Stowarzyszenie Kreatywni 50 Plus zaprasza do udziału w projekcie „Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora”. Program zakłada udzielanie bezpłatnych konsultacji dotyczących obsługi komputera, internetu czy smartfonu.

Głównym projektem Stowarzyszenia Kreatywni 50 Plus jest prowadzenie Klubu Internetowego Seniora, który prowadzi zajęcia dla początkujących i zaawansowanych uczestników. Na zajęciach seniorzy uczą się pisania, edytowania tekstów, wyszukiwania informacji w internecie i korzystania z podstawowych programów. Taka praktyka pozwala na samodzielne korzystanie z komputera i doskonalenie umiejętności.

Kolejne inicjatywy na rzecz seniorów w zakresie integracji cyfrowej podejmuje Fundacja Zaczyn, która w grudniu 2016 roku zorganizowała pierwszy Festiwal Kompetencji Cyfrowych 60+. Swobodna forma o charakterze warsztatowo-wykładowym, pozwala na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania i wykorzystania wiedzy w praktyce. Program obejmował tematykę obsługi komunikatorów, programów do obróbki zdjęć, tworzenia prezentacji, bankowości internetowej, omówienia portali i wortali internetowych czy bezpieczeństwa w sieci.

Stowarzyszenie Miasta w Internecie w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans wspiera edukację cyfrową wśród dorosłych, głównie na wsiach i w małych miastach. Lokalni animatorzy działają na rzecz tych, których najbardziej dotyka problem wykluczenia cyfrowego. Osoby pomagające nazywane są ,,latarnikami”. Nazwa wzięła się od idei stowarzyszenia - ,,Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych”. Latarnicy rozproszeni są po całej Polsce, prowadzą spotkania w ośrodkach kultury, bibliotekach i szkołach. Zachęcają do zrobienia pierwszego kroku i otwarcia się na nowe technologie.

Na dużą skalę rozrosły się również działania Koalicji Dojrz@łość w sieci – łączącej działania organizacji pozarządowych, firm i instytucji. Projekt również starała się włączyć osoby starsze do aktywności w sieci. Wśród członków znajduje się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która koordynuje polską kampanię ,,Tydzień z Internetem”. Co roku umożliwia ona przeprowadzanie tematycznych spotkań pokazujących, jak korzystać z internetu.

Karolina Tratkiewicz

 

baner02.jpg