slogan
Nowe technologie - jak chronić dzieci?

Jak nadążyć za dzieckiem w nowoczesnym świecie? Jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu? Jak zrozumieć potrzebę ciągłego “bycia online”? Hiszpanie mają Padres 2.0. - organizację pozarządową, która odpowiada na podobne pytania. Niektóre podpowiedzi brzmią bardzo uniwersalnie.

Padres 2.0 powstała w roku 2008 właśnie z myślą o nowych technologiach, które coraz częściej są niebezpieczeństwem dla najmłodszych. Głównym celem organizacji jest niesienie pomocy osobom, a także całym rodzinom mającym problemy z uzależnieniem od Internetu, czy też od różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Padres 2.0 zajmują się także szeroko pojętą ochroną dzieci w Internecie. Skupiają się przede wszystkim na zapobieganiu cyberprzemocy, a także edukacją dzieci i rodziców, ponieważ to właśnie oni powinni zauważyć jakiekolwiek niepokojące zachowania swoich pociech.

W ramach różnorodnych szkolnych kampanii najmłodsi poznają zasady bezpieczeństwa, które powinni stosować w Internecie. Organizacja oferuje również praktyczne warsztaty dla rodziców, podczas których omawiane są nowości technologiczne, a także przedstawiane są różne portale społecznościowe, z których korzystają dzieci i młodzież.

Jedną z ciekawszych inicjatyw organizacji jest program #NieZostawiajIchSamychWInternecie, który podpowiada dorosłym kilka rozwiązań, by mogli skutecznie chronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie. Choć wskazówki opracowała hiszpańska organizacja, są na tyle uniwersalne, że przydadzą się każdemu rodzicowi:

Krok 1: Ustal limit czasu na korzystanie z Internetu, który zapobiega późniejszemu uzależnieniu od Internetu. Zaproponuj inną formę spędzania wolnego czasu; zorganizuj wycieczkę, czy też zapisz dziecko na zajęcia rekreacyjne.

Krok 2: Korzystaj z kontroli rodzicielskiej, która pozwala na zapoznanie się ze stronami odwiedzanymi przez dzieci. Przykładowe programy to McAfee Family, Norton Family, NetGenie oraz SafeChildren.

Krok 3: Wybieraj gry odpowiednie dla wieku twojego dziecka, ponieważ różnorodne treści w grach są odpowiednie dla różnych przedziałów wiekowych. Zapoznaj się z OSKG (Ogólnoeuropejskim System Klasyfikacji Gier), który opracował skalę określającą minimalny wiek graczy.

Krok 4: Wskaż dziecku zdjęcia, które mogą zostać opublikowane, ponieważ nie powinniśmy dzielić się wszystkimi zdjęciami, które zrobiliśmy. Aby opublikować zdjęcie, na którym znajdują się osoby trzecie, potrzebna jest także ich zgoda.

Krok 5: Poznaj ich przyjaciół z WhatApp’a lub z Istagrama, ponieważ, tak samo jak koledzy z parku, także oni mają wpływ na Twoje dziecko.

Krok 6: Skontaktuj się z nami, gdy pojawią się problemy. W naszym zespole pracują pedagodzy, prawnicy oraz technicy, którzy chętnie udzielą pomocy.

 

Natalia Wiśniewska

baner02.jpg