slogan
Światowy Dzień Bezdomności

11 lutego jest dniem, kiedy uwaga całego świata skupia się na osobach bezdomnych. Jakie pomysły mają polskie organizacje (nie tylko tego jednego dnia), by poprawić sytuację osób bezdomnych?

Cinema Albert Production to grupa filmowa, która została założona w 2005 roku w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu-Tarnogaju. Podopieczni placówki, zainspirowani magią kina, postanowili tworzyć autorskie filmy poruszające problem bezdomności. Ich praca została doceniona – jeden z filmów wziął udział w konkursie filmów niezależnych w Gdyni. Powstanie tej grupy filmowej oraz odnoszone sukcesy pozwoliły podopiecznym placówki uwierzyć w siebie i w to, co robią oraz zwróciły uwagę wielu środowisk, w tym artystycznego, na problem bezdomności. Projekty Cinema Albert Productions można na bieżąco śledzić w social media.

Z kolei Fundacja "Daj herbatę" działa na rzecz osób wykluczonych społecznie organizując ciekawe przedsięwzięcia, na przykład: „Obiado – kolacja na Dworcu Centralnym w Warszawie” przygotowywana w każdy poniedziałek o godzinie 20:00. Pomysłodawcy chcą przede wszystkim dać poczucie normalności, akceptacji i dostrzeżenia, których często osoby bezdomne nie doświadczają. Fundacja jest także autorem projektu "Milczenie tłumu", który uświadamia, uwrażliwia i zwraca uwagę na to, że bezdomny to też człowiek, który ma prawo być wysłuchany.

Pomysłodawcą i realizatorem wystawy fotograficznej "Pośród nas" jest Fundacja Kapucyńska im. Bł. Aniceta Koplińskiego. Wystawa była efektem warsztatów fotograficzno – rozwojowych i poświęcona była tematowi bezdomności. Autorami zdjęć są osoby bezdomne i najuboższe.

"Bezdomna pasja" to spektakl, który powstał w 2012 roku z inicjatywy warszawskich bezdomnych. Chcieli oni zaistnieć w społeczności oraz pokazać siebie i swoje życie. Przy projekcie współpracowały osoby bezdomne oraz zawodowi aktorzy. Spektakl pokazywany w Teatrze Kamienica wywołał poruszenie wśród widzów i, jak sami mówią, zwrócił ich uwagę na problem bezdomności.

Również w Teatrze Kamienica odbyła się nietypowa wigilia przed świętami Bożego Narodzenia. Uczestniczyło w niej 150 osób. Na każdego z gości czekały paczki z żywnością, lekami oraz odzieżą. Nie zabrakło opłatka, wigilijnych potraw i wspólnego kolędowania.

Grupa Teatralna Wikingowie powstała 3 lata temu, a jej twórcami są mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Chcą pokazać, na czym polega dramat osób bezdomnych, a tym samym odzyskać życzliwość ludzi i akceptację społeczną. W pomoc przy realizacji pierwszego przedstawienia "Powrót Wikingów" zaangażował się Teatr Nowy w Poznaniu.

Kinga Ustianowska

baner02.jpg