slogan
Granice wolności słowa

Bolą Cię uszy? Mowa nienawiści boli bardziej – przekonuje Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK w kampanii społecznej zatytułowanej „Hamulec uprzedzeń”. Dlaczego ludzie wylewają z siebie tyle negatywnych emocji? Religia, kolor skóry, poglądy – przyczyn może być wiele. A czasami wystarczy pretekst.

Osoba, która doświadcza mowy nienawiści cierpi - czuje się nieakceptowana, upokorzona i nierozumiana. Świadome zadawanie bólu psychicznego niewątpliwie przekracza granice wolności słowa. Organizacje pozarządowe prowadzą różnorodne działania, by minimalizować zjawisko hejtu. Rada Europy zainicjowała akcję pod nazwą „Młodzi przeciw mowie nienawiści w Internecie”, do którego zaprosiła organizacje młodzieżowe z wielu krajów Europy. Projekt ma zwiększyć świadomość osób poruszających się w sieci i pomóc w integrowaniu działań rożnych organizacji.

Stowarzyszenie Projekt: Polska walczy z wulgaryzmami na murach, budynkach, wiatach przystankowych. Organizacja opracowała aplikację HejtStop, która w łatwy sposób pozwala zgłosić zauważone niestosowne treści – wystarczy zrobić zdjęcie, przesłać do twórców programu, a oni zajmą się resztą. A my pozostajemy z czystą przestrzenią i świadomością, że mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas.

Popularyzacja wiedzy, prezentacja wyników badań czy wymiana doświadczeń pozwala ludziom dostrzec skalę i ważkość problemów związanych z mową nienawiści. Z tego powodu organizacje działające w trzecim sektorze, inicjują szkolenia, konferencje, a także wydają publikacje. Przykładem tego typu aktywności jest zorganizowanie przez Fundację po DRUGIE międzynarodowego warsztatu, które swym zasięgiem objęło osoby pochodzące z Włoch, Bułgarii czy Rumunii. Celem zajęć było utworzenie narzędzi w postaci wykładów czy zabaw socjoterapeutycznych, które posłużą nauczycielom w codziennej pracy.

Magdalena Głowacka

baner02.jpg