slogan
Etyka w nauce

Upominają się w imieniu społeczeństwa o dostęp do wyników badań, zwłaszcza w kluczowych kwestiach. Nawołują także do publicznej debaty dotyczącej etyki w odkryciach naukowych. Zarząd Fundacji Sciences Citoyennes tworzą naukowcy, filozofowie i inżynierowie.

Fundacja realizuje swoją misję w trzech obszarach. Pierwszy z nich to demokratyzacja nauki, czyli szeroka akcja informacyjna na temat konkretnych problemów. Przykład stanowić może konferencja zorganizowana w ubiegłym roku na temat katastrof nuklearnych (historycznych i potencjalnego zagrożenia kolejnymi).

Fundacja prowadzi także ciągłą akcje informacyjną na temat inicjatyw, mających na celu przeciwdziałanie zjawiskom i instytucjom uważanym za szkodliwe. W ostatnich miesiącach zachęcała obywateli do protestu przeciwko traktatowi TAFTA (projekt traktatu handlowego między Unią Europejską, a m.in. Stanami Zjednoczonymi). Zdaniem fundacji traktat pozwoli korporacjom obchodzenie prawa chroniącego obywateli europejskich.

Drugi obszar działalności fundacji to promowanie etyki badań naukowych. Organizacja czynnie protestuje przeciw nieetycznym działaniom oraz inicjatywom. Porusza kwestię zaangażowania niektórych naukowców w opiniowanie inicjatyw, z którymi są pośrednio powiązani. Publikuje także dokumenty i manifesty, jak np. Manifest odpowiedzialności w badaniach naukowych.

Kolejne zagadnienie interesujące Fundację to Gospodarka społecznej nauki, czyli promocja czynnego wkładu obywateli w naukę oraz jawna prezentacja wyników badań naukowych przez organizację różnego rodzaju konferencji oraz warsztatów. Przykładem jest międzynarodowa konferencja na temat GMO oraz obecności i wpływu pestycydów na nasze zdrowie zorganizowana w 2015 roku w Paryżu.

Marcin Bentkowski

baner02.jpg