slogan
Lumos - ogrzewa serca samotnych dzieci

Wszyscy dobrze wiemy, kim jest J.K. Rowling. To nazwisko od razu kojarzy się z serią książek oraz filmów o Harrym Potterze. Niewielu jej czytelników wie jednak o tym, że pisarka jest również założycielką jednej z największych fundacji, zajmujących się problemami dzieci, żyjących w różnych domach dziecka. Poznajcie dziś J.K Rowling – nie autorkę bestsellerowej powieści, a fundatorkę Lumos, organizacji, która zmienia życia dzieci w trudnej sytuacji na lepsze.

W 2004 roku w ręce J.K. Rowling wpadł brytyjski tygodnik The Sunday Times. Jest to wydawnictwo o profilu społeczno-politycznym. Nie dziwi więc fakt, iż znalazł się w nim artykuł o dzieciach umieszczonych w jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tekst traktował o spartańskich warunkach, w których musieli przebywać wychowankowie. Dzieci były zamykane w łóżko-klatkach, skąd nie miały możliwości wyjścia. Wiadomości przedstawione w artykule tak wstrząsnęły J.K. Rowling, że postanowiła zrobić wszystko, co w jej mocy, aby pomóc takim maluchom, jak te przedstawione w gazecie.

Już w 2005 roku powstała fundacja Lumos. Słowo to pochodzi z sagi o Harrym Potterze i oznacza zaklęcie, wywołujące małe, niebieskie światełko, dające ciepło osobom zgromadzonym wokół niego. Tak jak owa magia z książki, sama organizacja również stara się rozświetlić i ogrzać serca swoich podopiecznych.

A jest ich niemało. Jak pokazują ostatnie badania, na świecie jest około 8 milionów dzieci, żyjących w różnych ośrodkach opiekuńczych. Ponad 90% z nich ma rodziców oraz rodziny, jednak są zmuszone pozostawać pod nadzorem instytucji z powodu skrajnego ubóstwa, niepełnosprawności lub dyskryminacji z powodu narodowości. Niestety, statystyki dotyczące osób wychowanych w takich ośrodkach, nie pozostawiają złudzeń, co do ich przyszłości. Takie młode osoby dziesięciokrotnie częściej niż ich rówieśnicy z normalnych rodzin stają się ofiarami prostytucji. Aż czterdzieści razy częściej figurują w rejestrze karnym i aż pięćset razy częściej popełniają samobójstwo.

Działacze Lumos walczą o to, aby systemy opieki społecznej zostały zmienione raz na zawsze. Gorąco wierzą, że do 2050 roku uda im się zmniejszyć liczbę dzieci skazanych na dorastanie w różnych instytucjach państwowych do minimum. Aby było to możliwe, fundacja współpracuje z rządami krajów, wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach oraz opiekunami. Przedstawiciele organizacji docierają do społeczności, gdzie ich pomoc jest nieodzowna. Kontaktują się z rodzinami oraz samymi dziećmi, gdyż uważają, iż zaangażowanie każdej osoby związanej z tym problemem jest niebywale istotne w drodze do zmiany całego systemu.

Fundacja zbiera środki pieniężne, które później są inwestowane w programy, mające na celu poprawienie sytuacji bytowej dzieci umieszczonych w ośrodkach opiekuńczych. 100% funduszy przekazywane jest na rozwój owych programów. Wszystkie one mają na celu zastąpienie instytucji społecznościami, w których dzieci będą miały szansę na zdrowy rozwój oraz dostęp do edukacji dopasowanej do ich indywidualnych potrzeb.

Każdy może wspomóc Lumos, organizując imprezy w swojej okolicy, podczas których zbierane będą środki pieniężne dla fundacji. Na stronie organizacji jest wiele informacji, mogących pomóc nam namówić różne instytucje oraz firmy do wsparcia Lumos. Istnieje możliwość ściągnięcia całego poradnika w formacie PDF oraz materiałów promocyjnych.

Jednak fundacja nie liczy jedynie na pieniądze od obywateli. Sama J.K Rowling w 2007 roku wystawiła na aukcji specjalną edycję książki „Baśnie barda Beedle’a”. Kupiec zaoferował niebotyczną sumę prawie dwóch milionów funtów. W 2008 roku zbiór baśni ukazał się w końcu na rynku i stał się najlepiej sprzedającą książką tegoż roku. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany na cele Lumos.

Warto nadmienić, iż J.K. Rowling bardzo często udziela się w działalności nie tylko Lumos, ale również w wielu innych organizacjach. Wśród nich są One Parent Families (dziś znana jako Gingerbread), Maggie’s Centres for Cancer Care Centres, Medecins Sans Frontieres oraz Comic Relief. Przez dziewięć lat była patronem fundacji Multiple Sclerosis Society Scotland, którą do dziś wspiera finansowo.

Agnieszka Okuniweska

Fot. z materiałów Fundacji Lumos

baner02.jpg