slogan
Przez rok zebrali 8 mln funtów

Dziś, kiedy publikują raport, mówią o nim media na całym świecie. Kiedy zaczynali swoją działalność (prawie sto lat temu), też mieli świadomość, że dzięki nagłośnieniu akcji będą mogli zdziałać więcej dobrego.

Organizacja Ocalić Dzieci (ang. Save the Children) została założona w 1919, w Londynie przez dwie siostry Eglantynę Jebb i Dorothy Buxton, które nie mogły znieść widoku głodujących dzieci, masowo pojawiających się na ulicach po Pierwszej Wojnie Światowej. Fakt, że najmłodsi żyli jak włóczędzy, kradli jedzenie, by przeżyć, postawił siostry w stan gotowości. Nie tylko do odważnej walki, ale i niebywałej przedsiębiorczości.

Założycielki fundacji wiedziały, że bez zgromadzenia finansów nie zrealizują celu. Dlatego prowadziły zbiórki z dużym rozmachem i innowacją, zdając sobie sprawę z potężnej mocy reklamy. Fundacja Save the Children była pierwszą organizacją charytatywną, która publikowała swoje ogłoszenia (a raczej apele o wsparcie) na całej stronie gazety. Dzięki śmiałym i nietuzinkowym działaniom, przez rok zebrała równowartość 8 milionów funtów. Zgromadzone finanse pozwoliły realizować Fundacji misję na masową skalę.

Pierwszą dużą akcją organizacji była pomoc najmłodszym ofiarom głodu w Rosji w latach 20. Fundacja rozdała wtedy ponad 150 milionów posiłków, ratując życie 300 tysięcy dzieci. Kilka lat później organizacja postanowiła działać systemowo, nie tylko doraźnie i przedstawiła Organizacji Narodów Zjednoczonych 5 podstawowych praw dziecka, które później przerodziły się w Deklaracje Praw Dziecka.

Obecnie Fundacja skupia się na dbaniu o prawa dziecka i na pomocy najmłodszym w szerokim zakresie, w wielu zakątkach świata. Przykładowo w 2014 roku, organizacja brała udział w ponad 100 akcjach humanitarnych na całym świecie, pomagając 4 milionom dzieci dotkniętych konfliktami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, czy chorobami.

 

Monika M.

 

baner02.jpg