slogan
Przeczytaj zanim zjesz obiad

Otwarte Klatki to ogólnopolska inicjatywa na rzecz zwierząt. Jej celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie praw zwierząt i hodowli przemysłowej, promocja weganizmu i świadomego kupowania żywności. Organizacja istnieje 4 lata i jest jedną z największych pro zwierzęcych instytucji w Polsce. Działacze ujawniają między innymi, co się dzieje w ukryciu przed konsumentami, za murami ferm i rzeźni. Wierzą, że wiedza ta doprowadzi społeczeństwo do refleksji: skąd się wzięło jedzenie na moim talerzu?

Organizacja odpowiada też na inne pytanie: jak zrezygnować z mięsa, nabiału i jajek. Obalają mity związane z weganizmem i podpowiadają, co i jak jeść. Na ich stronie znajdziemy e-booki Dobre decyzje z przepisami na każdą okazję. Schabowy w wersji wegańskiej? Żaden problem! Oprócz tego, na stronie www.ask.fm/weganizmteraz, można zadać pytanie wolontariuszom i uzupełnić wiedzę na temat weganizmu.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, ponad połowa ankietowanych odpowiedziało, że czasami będąc w restauracji wybiera danie bezmięsne, o ile jest takie w karcie. Właśnie dlatego dwa lata temu wystartowała kampania RoślinnieJemy która zachęca restauratorów, właścicieli barów i hoteli do włączania do menu dań jarskich. Do akcji przyłączyło się już prawie 200 lokali. Dzięki temu, wegańskie jedzenie na mieście jest coraz łatwiejsze.

Wszystkich chętnych nowych smaków Otwarte Klatki zapraszają na Veganmanię. Na każdej z imprez można spróbować dań wegańskich, wziąć udział w warsztatach i posłuchać ciekawych wykładów. Oprócz tego, co parę miesięcy w kilku miastach w Polsce, odbywa się „Kuchnia Społeczna”. Wstęp opłacany jest niewielką sumą, bądź wegańskim daniem. Na miejscu można spróbować potraw innych osób, porozmawiać i przekonać się, że nie jest się jedynym weganinem na świecie, tylko częścią grupy, która faktycznie może wpłynąć na los zwierząt.

Gosia Duszka

baner02.jpg